Strona główna >> Aktualności >> Jak dobrać zasobnik ciepłej wody uzytkowej?

Rodzaj zasobnika?

Do wyboru są dwa podstawowe typy zasobników podzielone ze względu na sposób podgrzewu wody:

  • z wężownicą
  • warstwowy

Pierwsze grzeją wodę na zasadzie podobnej do grzałki elektrycznej włożonej do szklanki z wodą. Przez zamontowaną wewnątrz wężownicę przepływa gorąca woda oddając ciepło. Można spotkać zbiorniki poziome z wężownicą wygiętą w pojedynczą lub podwójną podkowę oraz zbiorniki pionowe z wężownicą spiralną. Na podobnej zasadzie działają zbiorniki z płaszczem wodnym. W tych ostatnich woda grzejna znajduje się w płaszczu otaczającym ścianę zbiornika.

GALMET ZASOBNIK

Czym większa powierzchnia wężownicy, tym większa jej moc i tym szybciej można nagrzać cały zasobnik. Jest to ważny element całego systemu. Decyduje o komforcie korzystania z ciepłej wody. Jeżeli codziennie korzystacie z ciepłej wody jeden po drugim i zdecydujesz się na zasobnik z pojedynczą wężownicą, to prawdopodobnie ostatni w kolejce będzie musiał być najbardziej zahartowany. Dlatego zasobnik z taką wężownicą powinien być odpowiednio większy niż ten z wężownicą spiralną.

Drugim czynnikiem wpływającym na szybkość grzania wody w takim zasobniku jest temperatura wody grzewczej w wężownicy. Czym wyższa tym szybciej uzyskamy zadaną temperaturę. W kotłach gazowych i stałopalnych z regulatorami, automatyka jest przystosowana do wygrzewu zasobnika i temperaturę wody grzewczej dobiera sama. Z reguły jest ona wyższa o stały parametr, 15-25°C od zadanej temperatury zasobnika ustawionej na regulatorze. W kotłach stałopalnych bez odpowiedniej automatyki, temperatura wody grzejnej zależy oczywiście od użytkownika i sposobu palenia. Należy wtedy utrzymywać stosunkowo wysokie temperatury na kotle, aby nie wychłodzić zasobnika.

Zasobniki warstwowe są zbudowane w taki sposób, że gorąca woda użytkowa jest bezpośrednio wtłaczana na górę zbiornika, gdzie się kumuluje. Po odkręceniu kranu jest ona używana w pierwszej kolejności. Ze względu na różnicę temperatury i odpowiednią budowę, zimna woda z sieci pozostaje na dnie zbiornika, a gorąca wtłaczana jest na górę zbiornika, skąd bezpośrednio płynie do odbiorników.

porównanie zasobników wody

 

 

 

 

Pomimo, że zasobniki z wężownicami mają gorsze parametry ilościowe przygotowania ciepłej wody, są częściej montowane. Wynika to z prostoty montażu. Większość kotłowych sterowników przystosowana jest do obsługi takiego zasobnika. Dlatego zasobniki warstwowe spotyka się głównie fabrycznie zamontowane w kotłach gazowych.

Vaillant kocioł kondensacyjnyVillant kocioł kondesacyjny

 

Wielkość zasobnika

Na to pytanie nie można odpowiedzieć precyzyjnie, bo wielkość zasobnika zależy od ilości zużywanej wody. Każda rodzina w inny sposób korzysta z ciepłej wody i należy wziąć pod uwagę chwilowe maksymalne jej zapotrzebowanie.

Jeżeli większość domowników kąpie się o tej samej porze, zasobnik powinien być większy. Jeżeli kąpiemy się w większych odstępach czasu to możemy zamontować mniejszy zasobnik. Istotnym elementem jest też to, czy korzystamy z wanny, czy prysznica. Napełnienie wanny pod sam przelew może kompletnie wyczerpać zapas ciepłej wody i wygrzanie zasobnika dla następnej osoby może potrwać ponad 30min.

Coraz częściej montujemy zmywarki, więc często zmywanie naczyń nie wpływa na wielkość zasobnika.

Dzisiejsze markowe zasobniki posiadają stosunkowo dobrą izolację cieplną, więc nie ma obawy o wielką utratę ciepła. Wybierając więc większy zasobnik nie musimy obawiać się o wielkie koszty utrzymania przygotowanej ciepłej wody. Większy zasobnik daje również możliwość utrzymania wody o niższej temperaturze, takiej by podczas kąpieli nie mieszać jej już z zimną wodą. Niższa temperatura wody w zasobniku to niższe straty postojowe ciepła. Dlatego swoim klientom z rodzinami 3-4 osobowymi polecamy zasobniki wolnostojące min 120l, a optymalnie 150l.

W bardziej zaawansowanych regulatorach kotłowych możemy ustawić sobie okresy grzania ciepłej wody, tak by np. w nocy kocioł się nie włączał co dodatkowo obniża koszty przygotowania ciepłej wody.