Strona główna >> Aktualności >> Jak zamienić termę gazową na piec dwufunkcyjny?

 

Terma gazowa, czyli przepływowy gazowy podgrzewacz wody jest urządzeniem jednofunkcyjnym.

terma gazowa

W przypadku zamiany takiego urządzenia na kocioł gazowy, którym dodatkowo będziemy ogrzewali mieszkanie lub dom wymagane są zmiany umowy z dostarczycielem gazu. Nie ma znaczenia czy wymieniamy termę gazową na kocioł jedno czy dwufunkcyjny. Wymiany takiej nie da się ukryć,  względu na zwiększone zużycie gazu w okresie grzewczym.

Montaż nowego pieca gazowego w tym samym miejscu, bez naruszania istniejącej instalacji gazowej nie zobowiązuje do wykonywania nowego projektu instalacji gazowej, czy instalacji centralnego ogrzewania w budynku. Wymagane natomiast są zaświadczenie kominiarskie i protokół z wykonania próby szczelności instalacji gazowej.Kominiarz powinien sprawdzić drożność przewodów kominowych i wyznaczyć konkretny do podłączenia nowego urządzenia. Powinien również zaopiniować, czy w danym pomieszczeniu można zamontować piec z otwartą czy zamkniętą komorą.

W przypadku stwierdzenia nieszczelności instalacji od gazomierza do odbiorników, właściciel zobowiązany jest do ich usunięcia. W momencie ponownego zakładania gazomierza panowie z gazowni sprawdzają jeszcze raz szczelność i w przypadku stwierdzenia nieszczelności odstąpią od montażu, do czasu usunięcia wycieków. Dlatego lepiej sprawdzić instalację w pierwszej kolejności, by zapobiec takim opóźnieniom.

W informacji PGNiG w Toruniu podają następującą procedurę zamiany termy na kocioł:

  1. Klient zwraca się do Działu technicznego o wydanie warunków technicznych.
  2. Klient składa zlecenie na demontaż gazomierza „do remontu”
  3. Gazomierz jest ściągany na czas prac.
  4. W Starostwie powiatowym składa się wniosek o „zamianę urządzenia gazowego bez naruszenia instalacji gazowej”
  5. Po zakończeniu prac wykonawca wystawia protokół szczelności instalacji gazowej
  6. Kominiarz wystawia po wykonawcze zaświadczenie kominiarskie „o prawidłowości podłączenia przewodów kominowych i urządzeń”
  7. Klient zgłasza się do BOK celem podpisania umowy i umówienia terminu na podłączenie gazomierza
  8. Klient dostarcza do Punktu Dystrybucji Zgłoszenie gotowości do napełnienia instalacji gazowej paliwem gazowym.
  9. Założenie gazomierza, uruchomienie instalacji.

Zanim zgłosimy potrzebę zdemontowania gazomierza na czas remontu, warto umówić się z instalatorem i kominiarzem w celu zaplanowania wszelkich prac. Szczególnie gdy na bieżąco korzystamy z podgrzewacza lub kuchenki gazowej. Zapewni to krótki czas odłączenia od dostaw gazu.