Strona główna >> Aktualności >> Jaki podgrzewacz wody jest lepszy, gazowy czy elektryczny?

Zepsuty podgrzewacz gazowy, cieknący bojler, czas na wymianę? W takiej sytuacji często spotykamy się z dylematem czy wymienić stare na nowe, czy może zainstalować inne rozwiązanie. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety.

Omówię dwa urządzenia. Gazowy przepływowy podgrzewacz wody i bojler elektryczny, w którym trzymamy zapas ciepłej wody.

Gazowe ogrzewacze wody, czyli popularne junkersy podlegają przepisom prawa budowlanego w zakresie instalacji i urządzeń gazowych. W rozporządzeniu odnośnie warunków technicznych określone są wymagania dotyczące pomieszczeń i instalacji, w których montowane są takie urządzenia.

Gazowy podgrzewacz wody Opalia C 11 e

Minimalna kubatura takiego pomieszczenia powinna wynosić 8m³, a pomieszczenie nie powinno być niższe niż 2,2m. Wyjątkiem są pomieszczenia techniczne budynków jednorodzinnych, mieszkania w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej, gdzie wysokość może wynosić 1,9m. Przewód spalinowy musi posiadać odpowiedni atest i nie może to być rozciągana rura aluminiowa przeznaczona do instalacji wentylacyjnych.

Istotnym elementem jest sprawna instalacja kominowa i wentylacyjna. Trzeba tu dodać, że w przypadku większości urządzeń mamy do czynienia z otwartą komorą spalania. Takie urządzenie zużywa powietrze z pomieszczenia, w którym pracuje. Dlatego oprócz kratki wywiewnej należy doprowadzać świeże powietrze do pomieszczenia kratką nawiewną. W okresie letnim nie ma z tym większego problemu, ponieważ za sprawą otwartych okien dostaje się z innych pomieszczeń poprzez kratkę drzwiową. Problem pojawia się w okresach zimowych, gdy pozamykamy szczelne okna. Wtedy terma często pracuje niestabilnie, przegrzewa się i wyłącza.

Terma gazowa montaż

Rozwiązaniem jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz poprzez dodatkowy kanał. Jednak jeżeli urządzenie pracuje w łazience lub w kuchni nikt nie zdecyduje się na takie rozwiązanie. Pozostaje montaż urządzenia z zamkniętą komorą spalania, którego koszt jest znacznie wyższy.

Tutaj dochodzimy kwestii bezpieczeństwa eksploatacji. Niesprawne instalacje nawiewno-wywiewne znacznie zwiększają ryzyko zatrucia czadem, czyli tlenkiem węgla  powstającym przy niepełnym spalaniu gazu. Drugim czynnikiem zagrożenia jest szczelność instalacji gazowej doprowadzającej gaz oraz tej w samym urządzeniu.

Jedynym rozwiązaniem są regularne rzetelne przeglądy wszystkich instalacji oraz samego urządzenia.

Poprawnie zamontowany junkers ma kilka zalet. Przede wszystkim jest rozwiązaniem ekonomicznym. Podgrzewamy wodę w momencie poboru i nie tracimy energii na utrzymanie zapasu ciepłej wody. Pomimo niższej sprawności urządzeń gazowych, rachunki za podgrzanie wody gazem ziemnym mogą być niższe o około 30% od rachunków za energię elektryczną wykorzystaną na podgrzanie tej samej ilości wody. Dodatkowo urządzenie działa w sposób ciągły dostarczając ok. 11l/min wody podgrzanej o 30ºC, więc nie ma ryzyka braku ciepłej wody.

Elektryczne pojemnościowe podgrzewacze wody możemy zamontować praktycznie w dowolnym pomieszczeniu. Jedynym ograniczeniem jest temperatura panująca w pomieszczeniu. Nie należy montować takich urządzeń w przypadku ryzyka wystąpienia ujemnych temperatur. Większość podgrzewaczy wyposażona jest w grzałki od 1,5kW do 2kW, więc nie ma potrzeby doprowadzania oddzielnej instalacji elektrycznej. Ze względu na małe moce grzałki możemy stosować standardowe programatory czasowe montowane w gniazdach elektrycznych. Brak instalacji gazowej i kominowej znacząco obniża koszty montażu.

Wysoki komfort użytkowania zapewnia zapas ciepłej wody. W takiej instalacji nie występuje zjawisko naprzemiennego strumienia ciepłej i zimnej wody jakie ma miejsce w przypadku podgrzewaczy przepływowych. Dodatkowo nie musimy maksymalnie otwierać kranu w celu załączenia urządzenia i możemy korzystać z minimalnych przepływów. Oszczędzamy znaczne ilości wody.

Ze względu na małą moc grzałki zasobniki o dużej objętości będą nagrzewały się znacznie dłużej, więc istotnym elementem jest ich odpowiednia wielkość. Dobrą zasadą jest montowanie większych zasobników. Dzięki czemu możemy trzymać zapas wody o niższej temperaturze. Wiadomo, że czym mniejsze różnice pomiędzy temperaturą otoczenia a samego zasobnika, tym mniejsze straty ciepła.

Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest pojemnościowy podgrzewacz wody firmy Ariston, model Velis. Posiada on innowacyjny system dwóch zbiorników wody. W każdym zbiorniku zamontowana jest osobna grzałka. Działają one naprzemiennie dzięki czemu nie obciążają nadmiernie instalacji. Oddzielne zasobniki mają tę zaletę, że wpływająca zimna woda nie miesza się z całą objętością wcześniej podgrzanej wody. Takie rozwiązanie skracając czas przygotowania ciepłej wody i znacząco zwiększa komfort użytkowania.

W przypadku zbyt małej wielkości zasobnika i brakiem możliwości jego wymiany, można podnieść temperaturę przygotowywanej wody. Dzięki temu będziemy mogli zmieszać gorącą wodę w kranie z zimną i w praktyce zwiększymy jej ilość.

W takich sytuacjach należy pamiętać o ryzyku poparzenia, szczególnie gdy w domu przebywają małe dzieci. Dlatego warto zastosować termostatyczne zawory mieszające, które działają automatycznie bez naszej kontroli.

Poniżej krótkie podsumowanie wad i zalet obu rozwiązań:

Gazowy przepływowy podgrzewacz wody:

zalety:

 • małe gabaryty
 • ciągły stały wydatek ciepłej wody
 • brak ryzyka występowania bakterii Legionella
 • mniejsze koszty eksploatacji

wady:

 • przepisy określające miejsce montażu
 • wymaga instalacji gazowej, kominowej oraz wentylacyjnej
 • koszty przeglądów urządzenia i instalacji

Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody:

zalety:

 • wysoki komfort użytkowania
 • brak specjalnych wymagań odnośnie miejsca montażu
 • możliwość wyznaczenia okresów podgrzewu wody
 • bezpieczeństwo eksploatacji

wady:

 • większe gabaryty urządzenia
 • większe koszty eksploatacji
 • źle dobrana wielkość zbiornika może powodować przerwy w dostawie ciepłej wody