Strona główna >> Aktualności >> Stacja uzdatniania wody – wady i zalety

O jakości wody stanowi wiele parametrów. Najczęściej bierzemy pod uwagę twardość wody, zawartość soli żelaza i magnezu, chloru oraz mikroorganizmów.

Najłatwiej wyeliminować za dużą twardość wody

Pod pojęciem trwałej twardości wody znajduje się ilość rozpuszczonych w niej soli wapnia (Ca) i magnezu (Mg). Im większe stężenie soli, tym większa twardość.

Twardość wody najczęściej wyrażana jest w skali stopni niemieckich oznaczanych °dH lub °dGH w literaturze anglojęzycznej. Wartość poniżej 5,6°dH oznacza wodę bardzo miękką, natomiast powyżej 30,8°dH wodę bardzo twardą.

Dla przykładu w Toruniu i okolicach mamy wodę średnio twardą w przedziale twardości od 8-14°dH.

Zmiękczanie wody polega na przepuszczaniu jej przez złoże z żywicą jonowymienną, w którym osadzają się jony wapnia i magnezu, a uwalniają jony sodu. Dlatego do automatycznej regeneracji złoża używa się tabletek z oczyszczonej soli kuchennej NaCl.

Korzyści ze stosowania stacji uzdatniania wody:

  • miękka woda chroni instalacje i urządzenia przed kamieniem kotłowym, przedłuża to żywotność i sprawność wszystkich urządzeń. Kamień kotłowy wpływa negatywnie na przekazywanie energii w wymiennikach obniżając ich wydajność, a tym samym zwiększając koszty ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej.
  • chronimy armaturę i sanitariaty przed osadem – zmniejszamy ilość niezbędnych detergentów nawet o 60% chroniąc środowisko. Łatwość sprzątania łazienek i kuchni skraca czas naszej pracy.
  • zabezpieczamy sprzęt AGD przed zniszczeniem i wzrostem zużycia energii. Płukanie prania w miękkiej wodzie jest skuteczniejsze, a ubrania są delikatne i przyjemne w dotyku ze względu na dokładniejsze usunięcie resztek proszku.
  • zdrowsza skóra dzięki ograniczeniu ilości środków myjących, mogących wysuszać i podrażniać skórę,

Na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na stację zmiękczającą wodę:

  • zmiękczona woda zawiera więcej jonów sodu (Na) oraz mniej jonów wapnia i magnezu, ważne dla osób stosujących diety nisko sodowe,
  • nie nadaje się do miksowania mleka dla niemowląt,
  • w przypadku braku rozbioru wody podczas dłuższej nieobecności, stosować specjalne procedury zalecane w instrukcji obsługi danego produktu.

Związki żelaza i manganu – żółto rdzawy kolor wody

Woda posiadająca taki kolor jest niezdrowa do picia i kąpieli. Dodatkowo silnie zanieczyszcza instalację i urządzenia sanitarne.

W celu uzdatnienia takiej wody należy stosować specjalne urządzenia, w których rozpuszczalne związki żelaza(II) utleniane są do trudno rozpuszczalnych związków żelaza(III), a następnie odfiltrowywane mechanicznie.

Związki manganu trudniej hydrolizują i nie jest łatwo się ich pozbyć, dlatego w złożach filtracyjnych stosowane są różnego rodzaju katalizatory.

Chlor i inne zanieczyszczenia organiczne

W celu poprawy właściwości smakowych i zapachowych należy stosować urządzenia ze złożami filtracyjnymi zawierającymi węgiel aktywny. Tylko takie stacje pomogą zatrzymać rozpuszczony w wodzie chlor i inne związki wpływające na jej właściwości organoleptyczne. Dodatkowo złoża filtracyjne, żwir i piasek, złoża inercyjne zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne od 20μm.

Regeneracja złoża odbywa się za pomocą samej wody.