Strona główna >> Usługi >> Instalacje >> Instalacja Grzewcza >> Ogrzewanie ścienne

Jak działa ogrzewanie ścienne?

Zasada działania systemu ogrzewania ściennego podobna jest do systemu ogrzewania podłogowego wraz z jego wszystkimi zaletami. Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się w 90% na zasadzie promieniowania dużej płaszczyzny grzejnej. Jest to także system ogrzewania niskotemperaturowego, jednak temperatura powierzchni ścian może być wyższa niż podłogi i wynosić nawet do 50 °C.

Więcej korzyści z umieszczenia rur w ścianie.

Dodatkowo decydując się na ogrzewanie ścienne nie trzeba uwzględniać ograniczenia ze strony izolacji cieplnej podłogi wykonanej np. z drewna. Powoduje to uzyskanie większej wydajności cieplnej z 1 m ² powierzchni ściany. W większości przypadków grubość tynku pokrywającego rury grzejne wynosi 15 mm. Powoduje to mniejszą bezwładność cieplną i w związku z tym łatwiejsze sterowanie temperaturą w pomieszczeniu.

Czy ogrzewanie ścienne może zmniejszyć rachunki za gaz?

Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja ogrzewania ściennego zapewnia wysoki komfort ciepła. W pomieszczeniach z taką instalacją następuje równomierny rozkład temperatur na całej wysokości pomieszczenia. W połączeniu z wyższą temperaturą ścian, temperaturę pomieszczenia  możemy obniżyć o 2 do 4 stopni. Co automatycznie przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji instalacji centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie ścienne – idealne rozwiązanie dla alergików.

W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników, tu przekazywanie ciepła odbywa się na drodze promieniowania. Powoduje to znaczne zmniejszenie ruchów konwekcyjnych powietrza, nie wywołuje unoszenia kurzu i alergenów, korzystnie wpływając na zdrowie i samopoczucie domowników.

Instalacja ogrzewania ściennego może przydać się latem.

Dodatkową zaletą takiego ogrzewania jest możliwość wykorzystania instalacji ściennej do chłodzenia pomieszczeń np. w okresie letnim. W Polsce jest to jeszcze mało popularny sposób na zapewnienie komfortu latem. Jednak dostępne są już w sprzedaży pompy ciepła z funkcją chłodzenia.