Strona główna >> Usługi >> Instalacje >> Instalacja Grzewcza >> Ogrzewanie podłogowe

Co odróżnia ogrzewanie podłogowe od instalacji grzejnikowej?

Ogrzewanie podłogowe zalicza się do systemów niskotemperaturowych. Temperatura czynnika grzejnego w układzie nie powinna przekraczać 55°C. Natomiast temperatura podłogi w pokojach, łazienkach, kuchni i przedpokojach 26°C i 34°C. Ogrzewanie pomieszczenia odbywa się w 70% na zasadzie promieniowania i w 30% na zasadzie konwekcji.

Podstawowe zalety ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie pomieszczeń na zasadzie promieniowania ogranicza ilość unoszącego się w powietrzu kurzu. Komfort cieplny zapewniony jest dzięki równomiernemu rozchodzeniu się ciepła od podłogi do sufitu. Odczuwa się przyjemne ciepło podłogi i optymalną temperaturę na wysokości głowy.

 

 

Czy opłaca się inwestować w system ogrzewania podłogowego?

Ze względu na niską temperaturę pracy systemu spada koszt jej użytkowania. Z powodzeniem można stosować ekonomiczne rozwiązania w postaci kotłów kondensacyjnych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Dodatkowo duża powierzchnia i optymalne położenie źródła ciepła sprawia, że ogrzewanie podłogowe w porównaniu z systemami grzejnikowymi pozwala zaoszczędzić do 20% energii. Wystarczy otworzyć okno, by znajdujący się przy nim grzejnik szybko się wychłodził i oddał ciepło na zewnątrz budynku.

Brak grzejników – dodatkowe korzyści.

Niewątpliwym atutem ogrzewania podłogowego jest fakt ukrycia instalacji w podłodze. Umożliwia to większą swobodę w aranżacji wnętrza, zwiększając tym samym jego praktyczność. Nie trzeba również martwić się o odsłonięcie grzejników w celu zapewnienia konwekcji. Dzięki warstwie izolacyjnej uzyskujemy lepsze wygłuszenie akustyczne pracującej instalacji.

Na co zwrócić uwagę decydując się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe, jak każde inne ma jednak pewne ograniczenia. Podstawowym jest ograniczenie wydajności cieplnej. Instalacji takich nie należy stosować w pomieszczeniach, gdzie straty cieplne są wysokie i przekraczają 80 W/m². Także małe pomieszczenia powinny być uzupełniane o dodatkowe źródło ciepła. Przykładem są małe łazienki, w których często stosuje się dodatkowe grzejniki drabinkowe.

Czy można sterować instalacją ogrzewania podłogowego?

System ogrzewania podłogowego charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to mniejszą możliwość szybkiej zmiany temperatury pomieszczenia. Dla takich systemów zaleca się termoregulatory z regulacją adaptacyjną. Regulatory te mają zaprogramowaną funkcję proporcjonalno-całkującą, dzięki której z czasem uczą się właściwości danej instalacji grzewczej. Potrafią wykorzystać bezwładność cieplną instalacji, włączając i wyłączając odpowiednio prędzej kocioł. W praktyce objawia się to stałą temperaturą pomieszczeń i mniejszym zużyciem energii.

Dodatkowym elementem sterującym taką instalacją jest sonda automatyki pogodowej. Mierzy ona temperaturę zewnętrzną, na podstawie której kocioł, wyposażony w taką funkcję, dobiera temperaturę wody grzewczej. Jeśli temperatura na zewnątrz spadnie, automatycznie wzrośnie temperatura wody grzewczej i na odwrót.